Skip to main content

Postup výroby

Návrh
designu

Myšlenka designera je zachycena v reálné velikosti na střih a výkres, který provází výrobu po celou dobu až po závěrečnou technickou kontrolu.
Přehrát video

Výroba
formy

Jako materiál pro výrobu formy základního tvaru výrobku slouží zdravé, vlhké bukové dřevo. Formař vytvaruje podle střihu přesný tvar výrobku a připraví i další potřebné pomůcky pro skláře.
Přehrát video

Nabírání skla
a foukání

Foukač nabere na připravenou sklářskou píšťalu s baňkou sklovinu jejíž teplota se při zpracování pohybuje kolem 1200 °C a do formy vyfoukne základní tvar. Většinou se nenabírá celé množství najednou, nýbrž postupně. Nabírají se i různé druhy skloviny přes sebe. K úpravě nabrané skloviny a k vytvoření tvaru jsou určeny různé dřevěné a ocelové nástroje.
Přehrát video

Dekorace, chlazení

Po vytvarování výrobku předá foukač píšťalu se sklem mistrovi a ten dotváří pomocí různých nástrojů výrobek do finální podoby. Hotový výrobek se po dokončení předává do chladicí pece. Každý vyrobený kus musí projít procesem pomalého chlazení, aby se odstranilo vnitřní pnutí výrobku.
Přehrát video

Opuknutí

Sklo se musí oddělit od části, která ho spojuje se sklářskou píšťalou. V prvním kroku se sklenice nařízne po svém obvodu, následně nastaví k ostrému plamenu, který způsobí, že sklo pukne přesně v místě, kde jsme ho nařízli.
Přehrát video

Broušení

Po opuknutí zůstává sklo ostré a musí se obrousit. Obrušování se provádí opět ručně, a to na brusném kotouči.
Přehrát video

Zatavení horního
okraje

Sklo se položí k zapalovacímu stolu a plamenem se nataví ostré hrany sklenice až do té doby, než se horní okraj zcela zaoblí tak, aby byl příjemný na dotek a zejména při samotném užití.
Přehrát video

Kontrola
a balení

Před balením a expedicí je každý výrobek prohlédnut pracovníkem technické kontroly, přeleštěn a zabalen dle přání zákazníka do odpovídajícího kartonu.
Přehrát video